RCEC72A225K3A2H03B
RCEC72A225K3A2H03B
Part Number
RCEC72A225K3A2H03B
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S RADIAL
Data sheet
RCEC72A225K3A2H03B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RCEC72A225K3A2H03B
Comments
    RCEC72A225K3A2H03B Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 2.2µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7S
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)