RCER71H335K3A2H03B
RCER71H335K3A2H03B
Part Number
RCER71H335K3A2H03B
Manufactures
Murata Electronics North America
Description
CAP CER 3.3UF 50V X7R RADIAL
Data sheet
RCER71H335K3A2H03B.pdf
Category
Ceramic Capacitors
Delivery Services
RCER71H335K3A2H03B
Comments
    RCER71H335K3A2H03B Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 3.3µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Through Hole
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.197" (5.00mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)