RDEC72A155K3P1H03B
RDEC72A155K3P1H03B
Part Number
RDEC72A155K3P1H03B
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7S RADIAL
Data sheet
RDEC72A155K3P1H03B.pdf
Delivery Services
RDEC72A155K3P1H03B
Comments
    RDEC72A155K3P1H03B Specifications
    Part Status Active
    Capacitance 1.5µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7S
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case Radial
    Size / Dimension 0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
    Thickness (Max) -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)