REG102GA-2.8/2K5G4
REG102GA-2.8/2K5G4
Part Number
REG102GA-2.8/2K5G4
Description
IC REG LIN 2.8V 250MA SOT223-6
Data sheet
REG102GA-2.8/2K5G4.pdf
Delivery Services
REG102GA-2.8/2K5G4
Comments
    REG102GA-2.8/2K5G4 Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-223-6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output250mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.27V @ 250mA
    Current - Supply (Max)800 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-6
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V