REG103GA-2.5/2K5
REG103GA-2.5/2K5
Part Number
REG103GA-2.5/2K5
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-6
Data sheet
REG103GA-2.5/2K5.pdf
Delivery Services
REG103GA-2.5/2K5
Comments
    REG103GA-2.5/2K5 Specifications
    PackageTape & Reel (TR),Bulk
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseSOT-223-6
    Control FeaturesEnable
    Current - Output500mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)15V
    Voltage Dropout (Max)0.28V @ 500mA
    Current - Supply (Max)1.3 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSOT-223-6
    Current - Quiescent (Iq)0.7 mA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.5V