REG113EA285250G4
REG113EA285250G4
Part Number
REG113EA285250G4
Manufactures
Texas Instruments
Description
IC REG LINEAR 2.85V 400MA 8VSSOP
Data sheet
REG113EA285250G4.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
REG113EA285250G4
Comments
    REG113EA285250G4 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    PSRR65dB (120Hz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output400mA
    Protection FeaturesOver Current, Over Temperature
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.41V @ 400mA
    Current - Supply (Max)1 mA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package8-VSSOP
    Current - Quiescent (Iq)500 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.85V