RGEF1000-1
RGEF1000-1
Part Number
RGEF1000-1
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 10A RADIAL
Data sheet
RGEF1000-1.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
RGEF1000-1
Comments
    RGEF1000-1 Specifications
    SeriesPolySwitch®, RGEF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.199" (5.05mm)
    Time to Trip6 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.650" L x 0.098" W (16.50mm x 2.50mm)
    Current - Trip (It)17 A
    Height - Seated (Max)0.992" (25.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)10 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)4 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)10.2 mOhms