RGEF1400
RGEF1400
Part Number
RGEF1400
Description
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Data sheet
RGEF1400.pdf
Delivery Services
RGEF1400
Comments
    RGEF1400 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip9 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.925" L x 0.114" W (23.50mm x 2.90mm)
    Current - Trip (It)23.8 A
    Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)14 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)2.6 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)6.4 mOhms