RGL1GR13.pdf
| Package | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Series | |
| RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | DO-213AA |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-213AA, MINI-MELF |
| Reverse Recovery Time (trr) | 150 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 400 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 400 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Operating Temperature - Junction | -50°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.3 V @ 1 A |