RHEF1400
RHEF1400
Part Number
RHEF1400
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 14A RADIAL
Data sheet
RHEF1400.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
RHEF1400
Comments
    RHEF1400 Specifications
    SeriesPolySwitch®, RHEF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip13 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.925" L x 0.142" W (23.50mm x 3.60mm)
    Current - Trip (It)27 A
    Height - Seated (Max)1.126" (28.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 125°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)14 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)3 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)9 mOhms