RKEF375K
RKEF375K
Part Number
RKEF375K
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 60V 3.75A RADIAL
Data sheet
RKEF375K.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
RKEF375K
Comments
    RKEF375K Specifications
    SeriesPolySwitch®, RKEF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.199" (5.05mm)
    Time to Trip22 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max60V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.650" L x 0.118" W (16.50mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)7.5 A
    Height - Seated (Max)0.992" (25.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)17 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)60 mOhms