RL6010-20-110-120-PTF
RL6010-20-110-120-PTF
Part Number
RL6010-20-110-120-PTF
Manufactures
Amphenol Advanced Sensors
Description
PTC RESET FUSE 120V 220MA RADIAL
Data sheet
RL6010-20-110-120-PTF.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
RL6010-20-110-120-PTF
Comments
    RL6010-20-110-120-PTF Specifications
    SeriesPTF
    RoHSRoHS
    TypeCeramic
    Ratings-
    Part StatusObsolete
    Lead Spacing0.331" (8.40mm)
    Time to Trip-
    Current - Max-
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max120V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.650" Dia x 0.228" T (16.50mm x 5.80mm)
    Current - Trip (It)330 mA
    Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
    Operating Temperature-
    Resistance - 25°C (Typ)20 Ohms
    Current - Hold (Ih) (Max)220 mA