ROV05-390K-2
ROV05-390K-2
Part Number
ROV05-390K-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
VARISTOR 39V 100A DISC 5MM
Data sheet
ROV05-390K-2.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
ROV05-390K-2
Comments
    ROV05-390K-2 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy1.2J
    Features-
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseDisc 5mm
    Current - Surge100 A
    Maximum AC Volts25 V
    Maximum DC Volts31 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)42.9 V
    Varistor Voltage (Min)35.1 V
    Varistor Voltage (Typ)39 V
    Capacitance @ Frequency56 pF @ 1 kHz