RSSD08X34A3R90KS09
RSSD08X34A3R90KS09
Part Number
RSSD08X34A3R90KS09
Manufactures
Vishay Sfernice
Description
ADJ PWR RES 3.9 OHM 16W CHAS MT
Data sheet
RSSD08X34A3R90KS09.pdf
Category
Adjustable Power Resistor
Delivery Services
RSSD08X34A3R90KS09
Comments
    RSSD08X34A3R90KS09 Specifications
    SeriesRSSD
    RoHSRoHS
    Length1.339" (34.00mm)
    Diameter0.394" OD, 0.161" ID (10.00mm x 4.10mm)
    Tolerance±10%
    Resistance3.9 Ohms
    Part StatusActive
    TerminationSolder Lug
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)16 W