RSSD40370A1R00KB00
RSSD40370A1R00KB00
Part Number
RSSD40370A1R00KB00
Manufactures
Vishay Sfernice
Description
ADJ PWR RES 1 OHM 450W CHAS MT
Data sheet
RSSD40370A1R00KB00.pdf
Category
Adjustable Power Resistor
Delivery Services
RSSD40370A1R00KB00
Comments
    RSSD40370A1R00KB00 Specifications
    SeriesRSSD
    RoHSRoHS
    Length14.567" (370.00mm)
    Diameter1.693" OD, 0.878" ID (43.00mm x 22.30mm)
    Tolerance±10%
    Resistance1 Ohms
    Part StatusActive
    TerminationSolder Lug
    Mounting TypeChassis Mount
    Power (Watts)450 W