RUSBF160-2
RUSBF160-2
Part Number
RUSBF160-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.6A RADIAL
Data sheet
RUSBF160-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
RUSBF160-2
Comments
    RUSBF160-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, RUSBF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.199" (5.05mm)
    Time to Trip9 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.350" L x 0.118" W (8.90mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)3.2 A
    Height - Seated (Max)0.598" (15.20mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.6 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)110 mOhms