RUSBF185-AP
RUSBF185-AP
Part Number
RUSBF185-AP
Description
PTC RESET FUSE 16V 1.85A RADIAL
Data sheet
RUSBF185-AP.pdf
Delivery Services
RUSBF185-AP
Comments
    RUSBF185-AP Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.199" (5.05mm)
    Time to Trip10 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max16V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.402" L x 0.118" W (10.20mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)3.7 A
    Height - Seated (Max)0.618" (15.70mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.85 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)90 mOhms