RXEF300-2
RXEF300-2
Part Number
RXEF300-2
Manufactures
Littelfuse Inc.
Description
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Data sheet
RXEF300-2.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
RXEF300-2
Comments
    RXEF300-2 Specifications
    SeriesPolySwitch®, RXEF
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip19.8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.941" Dia x 0.118" T (23.90mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)6 A
    Height - Seated (Max)1.126" (28.60mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)100 mOhms