RXEF300K
RXEF300K
Part Number
RXEF300K
Description
PTC RESET FUSE 72V 3A RADIAL
Data sheet
RXEF300K.pdf
Delivery Services
RXEF300K
Comments
    RXEF300K Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip19.8 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.910" Dia x 0.118" T (23.11mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)6 A
    Height - Seated (Max)1.154" (29.30mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)40 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)100 mOhms