RXEF375-1
RXEF375-1
Part Number
RXEF375-1
Description
PTC RESET FUSE 72V 3.75A RADIAL
Data sheet
RXEF375-1.pdf
Delivery Services
RXEF375-1
Comments
    RXEF375-1 Specifications
    Part StatusActive
    Lead Spacing0.400" (10.15mm)
    Time to Trip24 s
    Current - Max40 A
    Mounting TypeThrough Hole
    Voltage - Max72V
    Package / CaseRadial, Disc
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension1.071" Dia x 0.118" T (27.20mm x 3.00mm)
    Current - Trip (It)7.5 A
    Height - Seated (Max)1.252" (31.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)3.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)30 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)80 mOhms