S-1132B16-I6T2G
S-1132B16-I6T2G
Part Number
S-1132B16-I6T2G
Description
IC REG LINEAR 1.6V 300MA SNT6A
Data sheet
S-1132B16-I6T2G.pdf
Delivery Services
S-1132B16-I6T2G
Comments
    S-1132B16-I6T2G Specifications
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.58V @ 100mA
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)1.6V