S-1132B28-I6T2G
S-1132B28-I6T2G
Part Number
S-1132B28-I6T2G
Manufactures
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SNT6A
Data sheet
S-1132B28-I6T2G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-1132B28-I6T2G
Comments
    S-1132B28-I6T2G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesS-1132
    RoHSRoHS
    PSRR70dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output300mA
    Protection FeaturesOver Current
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)6.5V
    Voltage Dropout (Max)0.21V @ 100mA
    Current - Supply (Max)40 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSNT-6A
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)2.8V