S-812C59AY-B-G
S-812C59AY-B-G
Part Number
S-812C59AY-B-G
Manufactures
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 5.9V 75MA TO92-3
Data sheet
S-812C59AY-B-G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-812C59AY-B-G
Comments
    S-812C59AY-B-G Specifications
    PackageBulk
    SeriesS-812C
    RoHSRoHS
    PSRR-
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseTO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
    Control Features-
    Current - Output75mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 100mA
    Current - Supply (Max)2.5 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageTO-92-3
    Current - Quiescent (Iq)500 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.9V