S-812C59BPI-C5NTFG
S-812C59BPI-C5NTFG
Part Number
S-812C59BPI-C5NTFG
Description
IC REG LINEAR 5.9V 75MA SNT6A
Data sheet
S-812C59BPI-C5NTFG.pdf
Delivery Services
S-812C59BPI-C5NTFG
Comments
    S-812C59BPI-C5NTFG Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesS-812C
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case6-SMD, Flat Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output75mA
    Protection FeaturesShort Circuit
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)16V
    Voltage Dropout (Max)0.23V @ 100mA
    Current - Supply (Max)2.5 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device PackageSNT-6A
    Current - Quiescent (Iq)500 nA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.9V