S-L2980A55PN-TF-G
S-L2980A55PN-TF-G
Part Number
S-L2980A55PN-TF-G
Manufactures
ABLIC Inc.
Description
IC REG LINEAR 5.5V 150MA 5SON
Data sheet
S-L2980A55PN-TF-G.pdf
Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services
S-L2980A55PN-TF-G
Comments
    S-L2980A55PN-TF-G Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    SeriesS-L2980
    RoHSRoHS
    PSRR60dB (1kHz)
    Output TypeFixed
    Part StatusObsolete
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case5-SMD, Flat Leads
    Control FeaturesEnable
    Current - Output150mA
    Protection Features-
    Number of Regulators1
    Output ConfigurationPositive
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
    Voltage - Input (Max)10V
    Voltage Dropout (Max)0.14V @ 50mA
    Current - Supply (Max)140 µA
    Voltage - Output (Max)-
    Supplier Device Package5-SON (2x1.7)
    Current - Quiescent (Iq)1 µA
    Voltage - Output (Min/Fixed)5.5V