S1CT025T-48.000-CT
S1CT025T-48.000-CT
Part Number
S1CT025T-48.000-CT
Manufactures
Aker Technology USA
Description
XTAL OSC XO 48.0000MHZ HCMOS SMD
Data sheet
S1CT025T-48.000-CT.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
S1CT025T-48.000-CT
Comments
    S1CT025T-48.000-CT Specifications
    PackageStrip
    SeriesS1
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputHCMOS
    Ratings-
    FunctionEnable/Disable
    Frequency48 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorCrystal
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Voltage - Supply1.62V ~ 3.63V
    Frequency Stability±25ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)8mA