SCF9550-30-07
SCF9550-30-07
Part Number
SCF9550-30-07
Manufactures
Eaton - Electronics Division
Description
FUSE TRIGGERABLE 30A 62V 6-7CELL
Data sheet
SCF9550-30-07.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SCF9550-30-07
Comments
    SCF9550-30-07 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip-
    Current - Max30 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max62V
    Package / CaseNonstandard SMD
    Thickness (Max)-
    Size / Dimension0.374" L x 0.197" W (9.50mm x 5.00mm)
    Current - Trip (It)-
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)-
    Resistance - Initial (Ri) (Min)1 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)2.5 mOhms