SCR31-010-S1R1A035JH
SCR31-010-S1R1A035JH
Part Number
SCR31-010-S1R1A035JH
Manufactures
KEMET
Description
CMC 3.5MH 1A 3LN TH
Data sheet
SCR31-010-S1R1A035JH.pdf
Category
Common Mode Chokes
Delivery Services
SCR31-010-S1R1A035JH
Comments
    SCR31-010-S1R1A035JH Specifications
    SeriesSCR
    RoHSRoHS
    Ratings-
    Features-
    Filter TypePower Line
    Part StatusActive
    Height (Max)1.063" (27.00mm)
    Mounting TypeThrough Hole
    Package / CaseHorizontal, 6 PC Pin
    Approval Agency-
    Number of Lines3
    Size / Dimension1.654" Dia (42.00mm)
    Voltage Rating - AC250V
    Voltage Rating - DC250V
    Current Rating (Max)1A
    Impedance @ Frequency-
    Operating Temperature25°C ~ 120°C
    Inductance @ Frequency3.5 mH @ 100 kHz
    DC Resistance (DCR) (Max)24mOhm