SDV1608A140C251NPTF
SDV1608A140C251NPTF
Part Number
SDV1608A140C251NPTF
Manufactures
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Description
VARISTOR 22V 30A 0603
Data sheet
SDV1608A140C251NPTF.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
SDV1608A140C251NPTF
Comments
    SDV1608A140C251NPTF Specifications
    SeriesSDV
    RoHSRoHS
    Energy0.1J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge30 A
    Maximum AC Volts10 V
    Maximum DC Volts14 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)22 V
    Varistor Voltage (Min)16 V
    Varistor Voltage (Typ)19 V
    Capacitance @ Frequency250 pF @ 1 MHz