SDV1608A5R5C141NPTF
SDV1608A5R5C141NPTF
Part Number
SDV1608A5R5C141NPTF
Description
VARISTOR 14V 20A 0603
Data sheet
SDV1608A5R5C141NPTF.pdf
Delivery Services
SDV1608A5R5C141NPTF
Comments
    SDV1608A5R5C141NPTF Specifications
    SeriesSDV
    RoHSRoHS
    Energy0.05J
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge20 A
    Maximum AC Volts4 V
    Maximum DC Volts5.5 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)14 V
    Varistor Voltage (Min)10 V
    Varistor Voltage (Typ)12 V
    Capacitance @ Frequency140 pF @ 1 MHz