SDV1608E090C800NPTF
SDV1608E090C800NPTF
Part Number
SDV1608E090C800NPTF
Description
VARISTOR 16V 15A 0603
Data sheet
SDV1608E090C800NPTF.pdf
Delivery Services
SDV1608E090C800NPTF
Comments
    SDV1608E090C800NPTF Specifications
    SeriesSDV
    RoHSRoHS
    Energy0.02J
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge15 A
    Maximum AC Volts6.4 V
    Maximum DC Volts9 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)16 V
    Varistor Voltage (Min)11 V
    Varistor Voltage (Typ)13.5 V
    Capacitance @ Frequency80 pF @ 1 MHz