SDV1608S5R5C050YPTF
SDV1608S5R5C050YPTF
Part Number
SDV1608S5R5C050YPTF
Description
VARISTOR 28V 1A 0603
Data sheet
SDV1608S5R5C050YPTF.pdf
Delivery Services
SDV1608S5R5C050YPTF
Comments
    SDV1608S5R5C050YPTF Specifications
    SeriesSDV
    RoHSRoHS
    Energy0.003J
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge1 A
    Maximum AC Volts4 V
    Maximum DC Volts5.5 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)28 V
    Varistor Voltage (Min)22 V
    Varistor Voltage (Typ)25 V
    Capacitance @ Frequency5 pF @ 1 MHz