SDV1608S5R5C0R5YPTF
SDV1608S5R5C0R5YPTF
Part Number
SDV1608S5R5C0R5YPTF
Description
VARISTOR 160V 0603
Data sheet
SDV1608S5R5C0R5YPTF.pdf
Delivery Services
SDV1608S5R5C0R5YPTF
Comments
    SDV1608S5R5C0R5YPTF Specifications
    SeriesSDV
    RoHSRoHS
    Energy-
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge-
    Maximum AC Volts4 V
    Maximum DC Volts5.5 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)160 V
    Varistor Voltage (Min)100 V
    Varistor Voltage (Typ)130 V
    Capacitance @ Frequency0.5 pF @ 1 MHz