SDV1608S5R5C100NPTF
SDV1608S5R5C100NPTF
Part Number
SDV1608S5R5C100NPTF
Manufactures
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Description
VARISTOR 28V 2A 0603
Data sheet
SDV1608S5R5C100NPTF.pdf
Category
TVS - Varistors, MOVs
Delivery Services
SDV1608S5R5C100NPTF
Comments
    SDV1608S5R5C100NPTF Specifications
    SeriesSDV
    RoHSRoHS
    Energy0.005J
    Features-
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount, MLCV
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge2 A
    Maximum AC Volts4 V
    Maximum DC Volts5.5 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)28 V
    Varistor Voltage (Min)22 V
    Varistor Voltage (Typ)25 V
    Capacitance @ Frequency10 pF @ 1 MHz