SDVL1608SD300PTHS101
SDVL1608SD300PTHS101
Part Number
SDVL1608SD300PTHS101
Description
VARISTOR 42V 60A 0603
Data sheet
SDVL1608SD300PTHS101.pdf
Delivery Services
SDVL1608SD300PTHS101
Comments
    SDVL1608SD300PTHS101 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy0.1J
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge100 A
    Maximum AC Volts21.3 V
    Maximum DC Volts30 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)46 V
    Varistor Voltage (Min)37 V
    Varistor Voltage (Typ)42 V