SDVL1608SD480PTHS600
SDVL1608SD480PTHS600
Part Number
SDVL1608SD480PTHS600
Description
VARISTOR 60V 40A 0603
Data sheet
SDVL1608SD480PTHS600.pdf
Delivery Services
SDVL1608SD480PTHS600
Comments
    SDVL1608SD480PTHS600 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy0.08J
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge60 A
    Maximum AC Volts34.1 V
    Maximum DC Volts48 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)67 V
    Varistor Voltage (Min)54 V
    Varistor Voltage (Typ)60 V