SDVL1608SD560PTHS300
SDVL1608SD560PTHS300
Part Number
SDVL1608SD560PTHS300
Description
VARISTOR 68V 20A 0603
Data sheet
SDVL1608SD560PTHS300.pdf
Delivery Services
SDVL1608SD560PTHS300
Comments
    SDVL1608SD560PTHS300 Specifications
    Series
    RoHSRoHS
    Energy0.05J
    Package / Case0603 (1608 Metric)
    Current - Surge30 A
    Maximum AC Volts40 V
    Maximum DC Volts56 V
    Number of Circuits1
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TA)
    Varistor Voltage (Max)75 V
    Varistor Voltage (Min)61 V
    Varistor Voltage (Typ)68 V