SFJEL1K00473MX0
SFJEL1K00473MX0
Part Number
SFJEL1K00473MX0
Manufactures
Knowles Syfer
Description
CAP FEEDTHRU 0.047UF 1KV AXIAL
Data sheet
SFJEL1K00473MX0.pdf
Category
Feed Through Capacitors
Delivery Services
SFJEL1K00473MX0
Comments
    SFJEL1K00473MX0 Specifications
    SeriesSFJE
    RoHSRoHS
    Current15 A
    Ratings-
    Tolerance±20%
    Capacitance0.047 µF
    Part StatusObsolete
    Thread Size1/4-28
    Height (Max)-
    Mounting Type-
    Insertion Loss51dB @ 100MHz
    Package / CaseAxial, Bushing
    Voltage - Rated1000V (1kV)
    Size / Dimension0.386" Dia x 0.370" L (9.80mm x 9.40mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C