SHTSHC-103-D-06-090-G-LF
SHTSHC-103-D-06-090-G-LF
Part Number
SHTSHC-103-D-06-090-G-LF
Manufactures
Major League Electronics
Description
SHROUDED HEADER TERMINAL STRIP
Data sheet
SHTSHC-103-D-06-090-G-LF.pdf
Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Delivery Services
SHTSHC-103-D-06-090-G-LF
Comments
    SHTSHC-103-D-06-090-G-LF Specifications
    SeriesSHTSHC-1
    RoHSRoHS
    StyleBoard to Board
    Features-
    ShroudingShrouded - 4 Wall
    Part StatusActive
    TerminationSolder
    Contact TypeMale Pin
    Contact ShapeSquare
    Mounting TypeThrough Hole
    Connector TypeHeader
    Fastening TypePush-Pull
    Number of Rows2
    Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
    Voltage Rating-
    Contact MaterialCopper Alloy
    Insulation ColorBlack
    Insulation Height0.358" (9.10mm)
    Ingress Protection-
    Insulation MaterialPolyamide (PA6T), Nylon 6T
    Number of Positions6
    Row Spacing - Mating0.100" (2.54mm)
    Contact Finish - PostGold
    Contact Length - Post0.090" (2.29mm)
    Current Rating (Amps)3A
    Operating Temperature-40°C ~ 105°C
    Overall Contact Length0.430" (10.92mm)