SIT1602BC-81-28E-6.000000.pdf
| Package | Strip |
|---|---|
| Series | SiT1602B |
| RoHS | RoHS |
| Type | XO (Standard) |
| Output | HCMOS, LVCMOS |
| Ratings | - |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency | 6 MHz |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | MEMS |
| Package / Case | 4-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm) |
| Voltage - Supply | 2.8V |
| Frequency Stability | ±20ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 4.5mA |