SIT1602BC-81-33S-40.000000
SIT1602BC-81-33S-40.000000
Part Number
SIT1602BC-81-33S-40.000000
Description
MEMS OSC XO 40.0000MHZ H/LV-CMOS
Data sheet
SIT1602BC-81-33S-40.000000.pdf
Delivery Services
SIT1602BC-81-33S-40.000000
Comments
    SIT1602BC-81-33S-40.000000 Specifications
    Ratings-
    FunctionStandby (Power Down)
    Frequency40 MHz
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Voltage - Supply3.3V
    Frequency Stability±20ppm
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)4.5mA