SIT1602BC-81-XXN-26.000000
SIT1602BC-81-XXN-26.000000
Part Number
SIT1602BC-81-XXN-26.000000
Manufactures
SiTime
Description
MEMS OSC XO 26.0000MHZ H/LV-CMOS
Data sheet
SIT1602BC-81-XXN-26.000000.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
SIT1602BC-81-XXN-26.000000
Comments
    SIT1602BC-81-XXN-26.000000 Specifications
    PackageStrip
    SeriesSiT1602B
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputHCMOS, LVCMOS
    Ratings-
    Function-
    Frequency26 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorMEMS
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
    Voltage - Supply2.25V ~ 3.63V
    Frequency Stability±20ppm
    Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
    Operating Temperature-20°C ~ 70°C
    Current - Supply (Max)4.5mA