SIT8208AI-21-18E-72.000000
SIT8208AI-21-18E-72.000000
Part Number
SIT8208AI-21-18E-72.000000
Manufactures
SiTime
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ LVCMOS LV
Data sheet
SIT8208AI-21-18E-72.000000.pdf
Category
Oscillators
Delivery Services
SIT8208AI-21-18E-72.000000
Comments
    SIT8208AI-21-18E-72.000000 Specifications
    PackageStrip
    SeriesSiT8208
    RoHSRoHS
    TypeXO (Standard)
    OutputLVCMOS, LVTTL
    Ratings-
    FunctionEnable/Disable
    Frequency72 MHz
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Base ResonatorMEMS
    Package / Case4-SMD, No Lead
    Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
    Voltage - Supply1.8V
    Frequency Stability±20ppm
    Height - Seated (Max)0.031" (0.80mm)
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Current - Supply (Max)31mA