SK15100D1
SK15100D1
Part Number
SK15100D1
Manufactures
Diotec Semiconductor
Description
SCHOTTKY DPAK 100V 15A
Data sheet
SK15100D1.pdf
Category
Diodes - Rectifiers - Single
Delivery Services
SK15100D1
Comments
    SK15100D1 Specifications
    PackageTape & Reel (TR)
    Series
    RoHSRoHS
    SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode TypeSchottky
    Part StatusActive
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
    Capacitance @ Vr, F-
    Supplier Device PackageTO-252-3, DPak
    Reverse Recovery Time (trr)-
    Current - Reverse Leakage @ Vr100 µA @ 100 V
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100 V
    Current - Average Rectified (Io)15A
    Operating Temperature - Junction-50°C ~ 150°C
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If750 mV @ 15 A