SMD1206B020TF/24
SMD1206B020TF/24
Part Number
SMD1206B020TF/24
Manufactures
Yageo
Description
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Data sheet
SMD1206B020TF/24.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SMD1206B020TF/24
Comments
    SMD1206B020TF/24 Specifications
    SeriesSMD1206
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max24V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)420 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)200 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)650 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)2.6 Ohms