SMD1206B035TF/16
SMD1206B035TF/16
Part Number
SMD1206B035TF/16
Manufactures
Yageo
Description
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Data sheet
SMD1206B035TF/16.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SMD1206B035TF/16
Comments
    SMD1206B035TF/16 Specifications
    SeriesSMD1206
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max16V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)750 mA
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)350 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)300 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)1.2 Ohms