SMD1206B050TF/15
SMD1206B050TF/15
Part Number
SMD1206B050TF/15
Description
GDT
Data sheet
SMD1206B050TF/15.pdf
Delivery Services
SMD1206B050TF/15
Comments
    SMD1206B050TF/15 Specifications
    Lead Spacing-
    Time to Trip100 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max15V
    Package / Case1206 (3216 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
    Size / Dimension0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
    Current - Trip (It)1 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)500 mA
    Resistance - Initial (Ri) (Min)150 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)750 mOhms