SMD1210B010TF.pdf
| Series | SMD1210 |
| Lead Spacing | - |
| Time to Trip | 20 ms |
| Current - Max | 10 A |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Max | 30V |
| Package / Case | 1210 (3225 Metric), Concave |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Size / Dimension | 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm) |
| Current - Trip (It) | 400 mA |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Resistance - 25°C (Typ) | - |
| Current - Hold (Ih) (Max) | 200 mA |
| Resistance - Initial (Ri) (Min) | 800 mOhms |
| Resistance - Post Trip (R1) (Max) | 5 Ohms |