SMD1210B110TF/12
SMD1210B110TF/12
Part Number
SMD1210B110TF/12
Manufactures
Yageo
Description
POLYMERIC PTC RESETTABLE FUSE SU
Data sheet
SMD1210B110TF/12.pdf
Category
PTC Resettable Fuses
Delivery Services
SMD1210B110TF/12
Comments
    SMD1210B110TF/12 Specifications
    SeriesSMD1210
    RoHSRoHS
    TypePolymeric
    Ratings-
    Part StatusActive
    Lead Spacing-
    Time to Trip300 ms
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max12V
    Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
    Size / Dimension0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
    Current - Trip (It)2.2 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.1 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)50 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)210 mOhms