SMD1210B175TF
SMD1210B175TF
Part Number
SMD1210B175TF
Data sheet
SMD1210B175TF.pdf
Delivery Services
SMD1210B175TF
Comments
    SMD1210B175TF Specifications
    SeriesSMD1210
    Lead Spacing-
    Time to Trip1 s
    Current - Max100 A
    Mounting TypeSurface Mount
    Voltage - Max6V
    Package / Case1210 (3225 Metric), Concave
    Thickness (Max)0.063" (1.60mm)
    Size / Dimension0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
    Current - Trip (It)3.5 A
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-40°C ~ 85°C
    Resistance - 25°C (Typ)-
    Current - Hold (Ih) (Max)1.75 A
    Resistance - Initial (Ri) (Min)20 mOhms
    Resistance - Post Trip (R1) (Max)80 mOhms